REKLAMA
Tego szukamy w Nowogardzie
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Nowogard praca, Nowogard pogoda, Nowogard, ZK Nowogard, apteka Nowogard.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Nowogardzie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Początki Nowogardu związane są z grodem położonym na półwyspie jeziora, otoczonym drewniano-ziemnym wałem. W obrębie grodu istniały budynki zamieszkiwane przez kasztelana i jego otoczenie. Na podgrodziu natomiast mieszkała ludność słowiańska, zajmująca się rybołówstwem, rolnictwem i rzemiosłem.
W 1268 r. Nowogard po raz pierwszy pojawił się w dokumencie jako Nogart Castrum et villa sive oppidum episcopi Caminensis – będący własnością biskupa kamieńskiego. W 1274 r. biskup Herman von Gleichen osiedlił w grodzie nowogardzkim swego krewnego, hrabiego Ottona von Ebersteina z Brunszwiku. Kolejni właściciele utrzymywali posiadłość przez wiele stuleci, obejmując także okoliczne ziemie.
W 1309 r. Nowogard otrzymał przywilej przenoszący lokację na prawo lubeckie. W pierwszej połowie XIV wieku rozpoczęto budowę obronnych murów wokół miasta, nadając mu kształt spłaszczonego koła. W centrum znajdował się duży prostokątny rynek, z gotyckim ratuszem wznoszącym się na jego środku. Kościół Mariacki, istniejący do dziś, usytuowany był obok, po stronie zachodniej. W średniowieczu Nowogard był niewielkim ośrodkiem rolniczo-rzemieślniczym, choć jego korzystne położenie nie przyczyniło się do rozwoju jako istotnego centrum handlowego.
W 1663 r. po śmierci ostatniego członka rodu Ebersteinów dobra nowogardzkie przeszły w posiadanie księcia Bogusława Croy d’Archot, a w 1684 r. stały się własnością elektorów brandenburskich.
W 1724 r. obszar powiatu nowogardzkiego został rozszerzony o powiat Dewitzów, posiadaczy Dobrej, co doprowadziło do utworzenia powiatu Dobra-Nowogard, istniejącego do wczesnego XIX wieku. Podczas licznych wojen prowadzonych przez Prusy w XVIII wieku miasto znacznie ucierpiało, licząc w 1770 r. jedynie 726 mieszkańców, którzy utrzymywali się głównie z rolnictwa i hodowli.
W 1807 r. Nowogard został zajęty przez wojska napoleońskie, które wcześniej toczyły zacięte walki z żołnierzami i ochotnikami pod dowództwem majora Ferdynanda von Schilla. W 1808 r. Nowogard został ustanowiony siedzibą powiatu. W 1819 r. przeprowadzono reformę administracyjną, w wyniku której dołączono Goleniów do składu powiatu.
Dynamiczny rozwój miasta miał miejsce w drugiej połowie XIX wieku. W maju 1883 r. opuścił stację w Nowogardzie pierwszy pociąg pasażerski, a w kolejnych latach zbudowano liczne obiekty użyteczności publicznej oraz nowe zakłady przemysłowe. Przed wybuchem II wojny światowej Nowogard liczył 8 148 mieszkańców.
W wyniku działań wojennych miasto zostało zniszczone, a proces odbudowy rozpoczął się w powojennym okresie. Zrekonstruowano m.in. całkowicie zniszczone historyczne centrum miasta i wybudowano nowe osiedla mieszkalne. W tym czasie powstały również nowe instytucje, takie jak hotel, dom kultury, biblioteka i szkoły.
W 1954 r. powiat nowogardzki został podzielony na dwa mniejsze powiaty: nowogardzki i goleniowski. Ten podział obowiązywał do reformy administracyjnej w 1975 r. Od 1999 r. Nowogard znajduje się w powiecie goleniowskim.
Po resztę informacji sięgnij do Twojego Miasta
PRZECZYTAJ JESZCZE