reklama
kategoria: Kraj
26 lipiec 2025

Nadchodzi niż, który przyniesie wysokie sumy opadów

zdjęcie: Nadchodzi niż, który przyniesie wysokie sumy opadów / fot. PAP
fot. PAP
Od niedzieli do wtorku w Polsce wystąpią wysokie sumy opadów. Będą się one wiązały z niżem, ale nie można go nazwać klasycznym niżem genueńskim - powiedziała PAP synoptyk IMGW Dorota Pacocha. Według klimatologa, prof. Bogdana Chojnickiego, musimy wykazać się czujnością, ponieważ sytuacja może szybko zrobić się poważna.
REKLAMA

- Trajektoria nadchodzącego niżu jest podobna do niżu genueńskiego, jednak jest przesunięta w kierunku południa - wyjaśniła ekspertka. Dodała, że w pogodzie rzadko się zdarza, że dane zjawiska idealne wpisują się w konkretne reguły.

Niż, który znajdzie się nad Polską i będzie miał wpływ na pogodę w najbliższych dniach, przyciągnie bardzo dużo wilgoci znad Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Jak powiedziała synoptyk, kulminacja niżu przypadnie na noc z niedzieli na poniedziałek. Wtedy wystąpią najwyższe sumy opadów.

- Suma opadów w tym okresie będzie wysoka, około 120-150 mm, mogą wystąpić lokalne zalania i podtopienia, ale ze względu na rozłożenie opadów w czasie nie ma zagrożenia wielkoskalową powodzią - wyjaśniła Pacocha.

Klimatolog, prof. Bogdan Chojnicki ocenił, że schemat, który widać na prognozach, należy traktować poważnie i zachować czujność. - Możliwe, że tylko intensywnie popada, jednak niewykluczone, że będą to katastrofalne deszcze. Powietrze płynące znad Morza Śródziemnego jest bardzo wilgotne, niesie olbrzymie ilości ciepła - powiedział, podkreślając że taka sytuacja sprzyja wystąpieniu zjawisk ekstremalnych.

Według eksperta najbardziej intensywnych zjawisk należy spodziewać się we wschodniej Polsce, a także centralnym i zachodnim pasie gór, na których obszarze intensywne opady skutkują wyjątkowo niebezpiecznymi zjawiskami. - W wielu górskich rzekach notujemy średnie stany, nie są już tak puste jak na początku lipca, a ich zlewnie są wciąż nasycone wodą - dodał.

Według przedstawionej przez IMGW prognozy, w niedzielę w całym kraju można spodziewać się przelotnych deszczy i burz. Opady w dużej mierze skupią się na południu i południowym wschodzie kraju, a w nocy z niedzieli na poniedziałek przesuną się w rejon centrum, następnie na północ.

Najcieplej będzie w weekend, na południowym wschodzie temperatura wzrośnie do 28 st. C, w kolejnych dniach chłodniej, od 16 do 22 st. C. Pod koniec okresu prognostycznego wzrośnie także prędkość i porywistość wiatru.

W związku z wystąpieniem opadów prognozowane są podwyższenia stanów wody w rzekach. Ekspertka zaznaczyła, że najprawdopodobniej nie przekroczą I stopnia ostrzeżenia.

Instytut podaje, że obecnie w Polsce obowiązuje 47 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W związku z zeszłotygodniowymi opadami odwołanych zostało 19 alertów.

„W nadchodzącym tygodniu, wobec prognozy opadów o charakterze przelotnym oraz burzowym, które będą rozproszone, można liczyć na początkową stabilizację sytuacji hydrologicznej pod kątem suszy” - poinformowano w oficjalnym komunikacie. Dodano, że warunki wilgotnościowe w glebie mogą poprawić się po niedzieli, kiedy prognozuje się wyższe wartości opadów, zwłaszcza na wschodzie kraju.

- Wystąpienie dużych sum opadów na pewno pomoże w obecnej sytuacji, ale nie są to takie ilości wody, które by suszę zniwelowały - oceniła synoptyk Dorota Pacocha.

Instytut prognozuje, że niedziela i poniedziałek (27-28 lipca) zapowiadają się wyjątkowo deszczowo w zlewni Wisły i tam spodziewać się można znacznych wzrostów stanów wody.

„Prognozowane opady deszczu i burze, które przełożą się na lokalne wahania i wzrosty stanu wody, przy ogólnej tendencji do stabilizacji i spadków. W przypadku akumulacji opadu burzowego może dojść do podtopień na obszarach miejskich” - czytamy w komunikacie IMGW.

- To zapowiada powtórkę zagrożeń co najmniej takich jak na początku lipca. Oby nie powtórzył się scenariusz z września poprzedniego roku. Trzeba przygotować się na kolejną masę wody, która może się okazać bardzo duża - podsumował prof. Chojnicki. (PAP)

bch/ kk/ ef/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nowogard
21.9°C
wschód słońca: 05:04
zachód słońca: 21:07
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowogardzie